Bezplatnú registráciu v programe DEKPARTNER je možné získať prístup k rozšírenej technickej podpore.
Nižšie opísaný prípad ukazuje zaujímavý problém, ktorý vznikol pri jednoduchej a obvyklej skladby strechy objektu výrobnej haly v dôsledku nedostatočného riešenia konštrukčného detailu.
Prečítať podrobnosti
Rosenie okien je prirodzený fyzikálny jav a každý z nás sa s ním už stretol. Je to v podstate kondenzácia vzdušnej vlhkosti na povrchu s nízkou teplotou. Je dobre pozorovateľná napríklad na sklenenej fľaši, ktorú vytiahneme z chladničky. V nasledujúcom článku vám objasníme príčiny rosenia okien, ako ich obmedziť, resp. im zabrániť a kde sa berie vlhkosť v interiéri.
Prečítať podrobnosti
Článok sa zaoberá výskytom vlhkých škvŕn na novej fasáde zrekonštruovaného rodinného domu, kde vlhkostné poruchy pomohli odhaliť závažné nedostatky v realizácii ETICS.
Prečítať podrobnosti
Konzultační technici Atelieru DEK sa bohužiaľ často stretávajú s prípadmi opakovaných rekonštrukcií, kedy sa po niekoľkých rokoch užívania musí dielo realizovať opäť, prípadne aj s odstránením následkov porúch.
Prečítať podrobnosti
Snaha o nezvyčajný vzhľad strechy a zároveň o čo najväčšiu hydroizolačnú bezpečnosť stavby nás niekedy privedie k netradičnému riešeniu. V nasledujúcom článku Vám predstavíme realizáciu elegantného pripevnenia drevenej krytiny, kde bol využitý stavebný prvok, ktorý je určený k inému použitiu.
Prečítať podrobnosti
Nasledujúci prípad popisuje mimoriadne nezvyčajnú realizáciu vnútorného zateplenia strechy nad špecifickým prostredím sladovne.
Prečítať podrobnosti
Asi pred rokom sme sa zúčastnili prieskumu strechy rodinného domu realizovaného približne pred 15 rokmi (Obr. 01). Dôvodom prieskumu bolo opakované zatekanie do podkrovia, ktoré sa prejavovalo vlhkými fľakmi na sadrokartónovom podhľade v južnom rohu horného podlažia (Obr. 02).
Prečítať podrobnosti
V návrhoch skladieb DEK považujeme za veľmi dôležité zabezpečenie vzduchotesnosti. Z tohto dôvodu v prípade striech na krokvách preferujeme použitie skladieb nad krokvami s debnením, kde sa parozábrana z asfaltovaných pásov realizuje zhora na pevnom podklade. V prípade, kde nie je možné alebo nie je vhodné použiť skladbu nad krokvami, preferujeme v skladbe s tepelnou izoláciou medzi krokvami a pod krokvami použiť spodnú tepelnú izoláciu z tuhých PIR dosiek. Tie poskytujú dobrý podklad pre zlepenie spojov parozábrany, predovšetkým z fólie ľahkého typu, ktoré sa montujú zo strany interiéru. Vzduchotesnosť je dôležitá nie len v ploche, ale aj v detailoch. Jedným z takých detailov je strešné okno a práve v tomto článku si opíšeme, ako môže kvalitné opracovanie strešného okna v skladbe s MW medzi krokvami a PIR pod krokvami vyzerať.
Prečítať podrobnosti
Nadkrokvový systém TOPDEK sa postupne stáva obľúbeným spôsobom skladby šikmej strechy. V poslednom čase požiadavky na čo najrýchlejšiu a najlacnejšiu výstavbu často smerujú k použitiu nosnej konštrukcie strechy zo zbíjaných drevených väzníkov. Článok poukazuje na možnosť uplatnenia systému TOPDEK na tejto konštrukcii.
Prečítať podrobnosti
Na prípade poruchy strechy prístavby s domácim bazénom sa opäť potvrdilo, že jednoplášťová ľahká nevetraná strecha s difúzne málo priepustnou krytinou, s parozábranou z ľahkej fólie a nosnou drevenou konštrukciou vnútri skladby je veľmi rizikovým riešením.
Prečítať podrobnosti