Variabilita povrchových úprav
Prírodný kameň už dávno nie sú iba hladké dlažby a obklady. Leštený povrch má predovšetkým v interiéri stále svoje využitie. Je ale často nahradený variabilnejšími, praktickejšími a striedmejšie pôsobiacimi povrchovými úpravami. Jednou z takých alternatív môže byť brúsený povrch, ktorý je rovnako hladký, ale matný, čo môže v interiéri vytvoriť prívetivejšiu a menej honosnú atmosféru. Obľúbenou strednou cestou je hladký, ale pololesklý kartáčovaný povrch.
Hrubšie povrchové úpravy sa medzi sebou líšia predovšetkým spôsobom opracovania a tým pádom výslednou mierou hrubosti. Pri opaľovaní štruktúra kameňa zhrubne kvôli teplotnému šoku v dôsledku nahriatia plameňom a prudkého ochladenia. Pri tryskaní kameň opracováva prúd abrazívnych častíc. Pemrlovanie (štokovanie) je úprava čisto mechanická, ktorá spočíva v použití špeciálnej pemrlice – kladivo opatrené pracovnou štvorcovou plochou s kovovými ihlanmi, alebo strojnej pemrlovacej hlavy. Tieto hrubé povrchy nájdu uplatnenie predovšetkým v exteriéri, kde vynikne ich prírodnejší vzhľad a protišmykové vlastnosti.
Požadovaného finálneho vzhľadu je niekedy možné dosiahnuť iba spojením viacerých procesov. Bežná je napríklad kombinácia opaľovania a kartáčovania, kde je povrch opaľovania najskôr zdrsnený, aby bol následne zahľadený kartáčom. Výsledkom je reliéfny, ale na dotyk hladký povrch. Povrch leather je možné dosiahnuť napríklad viacnásobným kartáčovaním rôzne drsnými kartáčmi, ktorý sa rovnako vyznačuje štrukturovaným, ale hladkým povrchom s uzatvorenými pórmi. Podobné povrchy sú vhodné predovšetkým do kuchyne, kúpeľne a iných priestorov, kde je požadovaná nenasiakavosť a stabilita.
Inovatívne povrchy
Vyššie spomínané povrchové úpravy sú do istej miery tradičnými kamenárskymi metódami, ktoré sa tešia stále popularite. Vedľa toho vznikajú aj nové spôsoby opracovania, ktoré ešte viac rozširujú možnosti práce s kameňom a jeho variabilitou.
Tieto nové metódy často stavajú na kreatívnej kombinácii dielčích povrchových úpravách. Príkladom môže byť spojenie pieskovania, vodného lúča a kartáčovania. Podľa toho, či vodný lúč pôsobí v jednom alebo v dvoch smeroch, sa tieto povrchy nazývajú wenge alebo juta. Na rovnakom princípe stoja povrchové úpravy wood a tranche, pri ktorých diamantové kotúče gravírujú do kameňa drobné vrypy. Po sebe idúcim štokovaním (pemrlovaním), pieskovaním a vodným lúčom vzniká povrch rockfinish, hrbolatý matný povrch, ktorý evokuje prírodnú štruktúru skaly. Výsledkom týchto povrchových úprav je prakticky aplikácia jednotlivej textúry po celej ploche kameňa, ktorá mení jeho vzhľad a vnímanie na dotyk.
Špeciálne povrchové úpravy je pri návrhu vhodné párovať priamo s konkrétnym kameňom. Niektoré povrchy lepšie vyniknú na jednofarebných alebo tmavých kameňoch, zatiaľ čo iné je vhodné voliť napr. pri kameňoch s veľkými zrnami alebo výraznou kresbou. Príkladom je napríklad povrch cortex, kombinácia pieskovania a vodného lúča. Konštantná sila lúča sa do tvrdých zŕn „zakusne“ podstatne menej ako do okolitej hmoty, čo ma za následok vznik drážkovaného povrchu s lokálnymi prerušeniami, ktoré opticky vystupujú z plochy kameňa. Ďalším príkladom môže byť crust, veľmi hrubý prírodný povrch, ktorý pôsobí najefektívnejšie pri žule s obsahom labradoritu, na ktorých plochách spôsobuje typický farebný kovový lesk.
Plastické obrazy v kameni
Ipogeo je medzi povrchovými úpravami samostatnou kapitolou. V taliančine tento názov odkazuje k niečomu nachádzajúcemu sa pod zemou alebo pod povrchom, prenesene označuje podzemný posvätný priestor. Tomu zodpovedá aj podstata tejto povrchovej úpravy, pri ktorej sa kombináciou rôznych metód zasahuje do vrchných vrstiev kameňa. Výsledkom je veľmi taktilná kombinácia vystupujúceho žilkovania, zŕn, leštených, brúsených alebo naopak úplne hladkých prírodných plôch v rôznych výškových úrovniach. Ipogeo odhaľuje ducha kameňa a podtrhuje jeho pôvod a spojenie so zemou. Kamene s úpravou ipogeo sú jedinečné plastické obrazy, ktoré priamo lákajú k dotyku a ako také sú ideálne do vizuálne exponovaných priestorov ako sú recepcie, bary alebo interiérové pohľadové steny.
Bližšie informácie k sortimentu DEKSTONE nájdete na www.dekstone.cz. V prípade záujmu o katalóg DEKSTONE – prírodný kameň, sa obráťte prosím na technicka.podpora@dek.sk