Terasa nad kuchyňou baru
Prvá skladba, ktorá vykazovala poruchu sa nachádzala nad kuchyňou baru, ktorý je súčasťou areálu plaveckého bazéna. Nad zníženým sadrokartónovým podhľadom dochádzalo k masívnej kondenzácii. Skladby strechy bola nasledujúca (od exteriéru):
betónová dlažba,
flexibilné lepidlo,
cementová hydroizolačná stierka,
spádový poter,
monolitická nosná ŽB stropná doska,
parozábrana z PE fólie,
sadrokartónový pohľad.
Tepelná izolácia sa v skladbe strechy vôbec nenachádzala. Skladbu z prevádzkových dôvodov nebolo možné zatepliť zo strany exteriéru, t.j. zhora, nakoľko na dlažbu terasy výškovo nadväzovali ďalšia prevádzka. Po demontáži pôvodného podhľadu a parozábrany došlo na zateplenie zo strany interiéru doskami z penového skla.
Plocha medzi oceľovými nosnými profilmi bola zateplená penovým sklom hr. 200 mm. Z úsporných dôvodov investor rozhodol, že oceľové profily a neprístupná škára medzi nimi a priečkami sa obalí a vyplní PUR penou.
Výsledný návrh skladby bol nasledovný:
betónová dlažba, lepidlo a cementová hydroizolačná stierka,
spádový poter,
monolitická nosná ŽB stropná doska,
penetračný náter PC® EM,
dvojzložkové asfaltové lepidlo FOAMGLAS PC® 56,
izolačné dosky z penového skla FOAMGLAS® T3 hr. 200 mm + kotva FOAMGLAS® PC F,
vzduchová vrstva (dodatočne prepojená so suchším priestorom baru),
parozábrana z PE fólie,
samonosný sadrokartónový rošt a SDK dosky.
Zateplenie podhľadu stropu bolo doplnené o parozábranu ľahkého typu na zníženom podhľade tak, aby priestor vzduchovej medzery nad nim nebol nadmerne zaťažovaný vlhkosťou z kuchyne. Medziplášťový priestor bol zároveň ventiláciou prepojený s výrazne suchším priestorom baru. Spoliehame sa na to, že obdobie, v ktorom sa bude v PUR pene okolo nosníkov hromadiť vlhkosť, bude vďaka tomu čo najkrajšie.
Podľa informácie od správcu objektu kondenzácia v riešenom priestore za už neprejavuje.
Lodžia bytu
Druhý prípad bol veľmi podobný. Majiteľ bytového domu sa na nás obrátil s prosbou o návrh riešenia vlhkostných porúch v jednej z bytových jednotiek, nad ktorou sa nachádza ustupujúca lodžia bytu vo vyššom podlaží. Skladba plochej strechy po realizácii bytového domu bola nasledujúca:
betónová dlažba na podložkách,
povlaková hydroizolácia na báze PVC-P na podkladnej geotextílii,
betónová mazanina v spáde,
monolitická nosná ŽB stropná doska.
V projekte sa v skladbe uvažovalo s tepelnou izoláciou a s parozábranou z asfaltovaného pásu nad ŽB nosnou doskou, realizačná firma ale návrh nerešpektovala a hrúbku vymedzenú pre tieto vrstvy vybetónovala mazaninou v spáde. Vplyvom nevhodného riešenia v bytovej jednotke pod lodžiou dochádzalo k významným vlhkostným poruchám na vnútornom povrchu stropu v zimnom období.
Majiteľ sa túto situáciu už skôr skúsil vyriešiť znížením podhľadu pomocou sadrokartónovej konštrukcie vyplnenej minerálnom vatou, pod ktorou sa nachádzala parozábrana z PE fólie. Toto riešenie sa ukázalo ako neúčinné, nakoľko sa na SDK doskách v chladných mesiacoch naďalej prejavovali výrazné vlhkostné mapy. Z rozboru porúch opísaných v predchádzajúcom článku je zrejmé, prečo taký zásah nemohol fungovať.
Riešenie s penovým sklom je viditeľné zo schémy na Obr. 06. Zo schémy a z fotografií je taktiež zrejmé, že dodatočné riešenia sú vo väčšine prípadov výsledkom viacerých kompromisov a málokedy sa podarí dosiahnuť úplne „čistého“ riešenia bez tepelných mostov alebo iných nedostatkov.
Fotografie z realizácie zateplenia pod terasou nám poskytol zhotoviteľ. Taktiež nám poskytol informáciu, že po dobrých skúsenostiach s uvedeným riešením sa vlastník objektu rozhodol rovnaké opatrenie realizovať aj v ďalšej bytovej jednotke.
Poznámka
Uvedené riešenia výrazne zlepšili pôvodne nevyhovujúci vlhkostný stav konštrukcií. Je potrebné si ale uvedomiť, že o dlhodobej spoľahlivosti striech zateplených zo strany interiéru rozhoduje predovšetkým spôsob napojenia vrstiev na nadväzujúce konštrukcie. Riešenie týchto detailov vo väčšine prípadov nie je možné správne nadimenzovať bez podrobných tepelnotechnických výpočtov. Je nevyhnutné využívať programy, ktoré vedia zobraziť a vyhodnotiť tepelnovlhkostný priebeh namodelovaného detailu v 2D, resp. ešte lepšie v 3D pri definovaných okrajových podmienkach. Často výsledok takéhoto posúdenia vedie k úpravám nadväzujúcich konštrukcií v oblasti kontaktu s vnútorným zateplením.