Systém TOPDEK s nadkrokvovou izoláciou je vo svojej tradičnej podobe, nad nosnou konštrukciou tvorený dreveným krovom bežnou súčasťou stavebnej praxe. Pribúdajú aj realizácie nad šikmou stropnou konštrukciou tvorenou prvkami z pórobetónu alebo keramiky, ktoré majú ďalšie benefity napr. z hľadiska akustiky, akumulácie tepla a pod. Uvedené riešenia sú súčasťou systémových riešení Atelier DEK, ktoré nájdete v Stavebnej knižnici DEK.
V tomto článku si ukážeme ďalší, menej často používané konštrukčné riešenie – nadkrokvová izolácia nad nosnou konštrukciou v spáde vytvorenou masívnymi panelmi s krížom lepeného dreva (CLT).
Investor a zhotoviteľ objektu v jednej osobe zvolil pre stavbu vlastného rodinného domu tvarovo jednoduché a funkčné usporiadanie bez zložitých konštrukčných detailov. K obom štítom priliehajú otvorené priestory až do vrcholu strechy. V centrálnej časti sú prízemné priestory a nad nimi podkrovná miestnosť, taktiež otvorená až do vrcholu strechy. Investor chcel docieliť toho, aby vnútorné povrchy miestností tvorili drevené biodosky. Preto boli steny, strop v centrálnej časti domu aj nosná konštrukcia strechy navrhnutá z drevených panelov. K ich montáži bola na stavbe potrebná ťažká mechanizácia. Pri rovnakej zastavanej ploche poskytlo použitie drevených panelov pre steny väčšiu úžitkovú plochu miestností ako ostatné konštrukčné riešenia.
Skladba strechy so skladanou krytinou nad nosnou konštrukciou v sklone 40° zodpovedá obvyklému usporiadaniu. Od exteriéru je skladba strechy nasledovná:
pálená škridla,
laty 60x40 mm,
kontralaty 60x40 mm podtesnením tmelom DEKTEN KONTRA,
poistná hydroizolačná vrstva z fólie ľahkého typu JUTADACH,
tepelná izolácia z polyisokyanurátu TOPDEK 022 PIR hr. 2x120 mm,
parotesniaci a vzduchotesniaci asfaltovaný pás TOPDEK AL BARRIER hr. 2,2 mm,
stropný CLT panel hr. 120 mm.
Zaujímavým bodom realizácie sú šmykové podpery, ktoré sa spolupodieľajú na stabilizácii skladby strechy proti zosunutiu a zároveň vynášajú okraj strechy do vzdialenosti 420 mm od vonkajšieho povrchu panela obvodovej steny. Táto vzdialenosť zodpovedá celkovej hrúbke navrhnutej skladby vetranej fasády. Po dokončení fasády presah strechy zmizne, jediným prvkom presahujúcim cez styk strechy s fasádou po dokončení stavby zostane priznaný pododkvapový žľab. Návrh aj realizácia šmykovej podpery bolo ľahšie vďaka tomu, že nosný panel, do ktorého sa celá skladby fixuje, je v celej ploche materiálovo homogénny. Nebolo potrebné brať ohľad na presnú polohu drevených krokiev alebo stužujúcich rebier, ako je tomu pri fixácii šmykových podpier pri systémových skladbách TOPDEK na krovoch, keramických alebo pórobetónových šikmých konštrukciách uvedených v úvode článku.
Ako je vidieť na Obr. 05, podpery boli zrealizované ako dvojité. Spodný, dlhší diel výšky 120 mm je zabudovaný v spodnej vrstve tepelného izolantu z PIR dosiek a je prekrytý druhou vrstvou izolantu. Tým sa minimalizuje tepelný most od zabudovaných podpier do izolácie. Kotvenie podpier do nosného panela bolo pomocou pozinkovaného uholníka a SBS skrutiek.
Pri pokladaní tepelnej izolácie si zhotoviteľ vyslovene vyhral s frézovaním polyisokyanurátových dosiek v miestach kde boli upevnené uholníky tak, aby dosky dokonale sadli na povrch parozábrany. Takýto postup nie je síce z hľadiska funkčnosti skladby potrebný, ale vzhľadom na skvelý výsledok stojí za zmienku.
Dôležitá bola príprava elektroinštalácii, ktoré boli vedené v drážkach vyfrézovaných do tepelnej izolácie nad parozábranou. Akékoľvek dodatočné zmeny by boli problematické.
Neoddeliteľnou súčasťou systému TOPDEK sú okenné dielce pre spoľahlivé zabudovanie strešných okien do skladby šikmej strechy. Na tejto stavbe slúžili pre osadenie dvoch okien ROTO R89G. Zabudovanie okenných dielcov do skladby sa zrealizovalo štandardným spôsobom nad otvormi pripravenými v strešných CLT paneloch už z výroby (Obr. 04).
Konštrukčné riešenie splnilo očakávania investora po funkčnej aj estetickej stránke. Realizáciu skladby s nadkrokvovou izoláciou z polyisokyanurátu nad nosnou konštrukciou z drevených CLT panelov je možné zároveň hodnotiť ako technologický prívetivú.