Bezplatnú registráciu v programe DEKPARTNER je možné získať prístup k rozšírenej technickej podpore.
Článok opisuje rozsah a náročnosť opravy poškodenia drevostavby spôsobenej nedostatočne vykonanými skúškami rozvodov TZB pred začatím prevádzky domu. Štvrtina domu bola zasiahnutá vlhkosťou a biologickým napadnutím počas cca 3 rokov.
Článok opisuje rozsah a náročnosť opravy poškodenia drevostavby spôsobenej nedostatočne vykonanými skúškami rozvodov TZB pred začatím prevádzky domu. Štvrtina domu bola zasiahnutá vlhkosťou a biologickým napadnutím počas cca 3 rokov.
Zdanlivá maličkosť v podobe odlepenej dlažby (Obr. 1) na podlahe kúpeľne rodinného domu odštartovala kolotoč nepríjemných udalostí s veľkým psychickým aj finančným dosahom pre všetkých zúčastnených.
/1/ Porušenie dlažby na podlahe kúpeľne
Píše sa rok 2014 a investor preberá "na kľúč" postavenú novostavbu nepodpivničeného jednopodlažného drevodomu, postavenú v konštrukčnom systéme 2 by 4. Pre pripomenutie – systém 2 by 4 je vytvorený z ľahkých rámov z drevených hranolov opláštených doskovým materiálom (napr. OSB dosky). Tento systém pochádza zo Severnej Ameriky. Pre zlepšenie tepelno-technických vlastností sú obvodové steny zo strany exteriéru doplnené o zatepľovací systém. Najčastejšie používané skladby niektorých konštrukcií sú opísané v nasledujúcich tabuľkách – skladba obvodovej steny (Tab. 1 a Tab. 2), skladba podlahy na teréne (Tab. 3).
Tabuľka 1: Skladba obvodovej steny v systéme 2 by 4
Schéma skladby | Popis skladby (vrstvy uvedené od exteriéru) |
vonkajší kontaktný zatepľovací systém | |
doskový materiál - najčastejšie drevoštiepková doska OSB | |
nosné drevené stĺpiky, priestor medzi stĺpikmi je vyplnený tepelnou izoláciou z minerálnych vlákien | |
parozábrana z fólie ľahkého typu | |
nevetraná vzduchová vrstva / dvojsmerný drevený rošt z lát | |
pohľadová vrstva - obvykle sadrokartónová doska |
Tabuľka 2: Skladba vnútorné nosné steny v systéme 2 by 4
Schéma skladby | Popis skladby |
pohľadová vrstva - obvykle sadrokartónová doska | |
nosné drevené stĺpiky, priestor medzi stĺpikmi je vyplnený tepelnou izoláciou z minerálnych vlákien | |
pohľadová vrstva - obvykle sadrokartónová doska |
Skladba podlahy na teréne svojou skladbou nevybočuje z bežne realizovaných skladieb podláh. Ako základová konštrukcia sú použité klasické betónové základové pásy a vystužená betónová podkladová doska.
Tabuľka 3: Skladba podlahy na teréne s podlahovým vykurovaním
Schéma skladby | Popis skladby (vrstvy uvedené od interiéru) |
nášľapná vrstva podľa investora | |
betónová mazanina alebo poter na báze síranu vápenatého (anhydrit) | |
rozvody podlahového vykurovania | |
systémová tepelnoizolačná doska s výstupkami pre vedenie rozvodov podlahového vykurovania alebo špeciálna reflexná fólia | |
tuhá doska tepelnej izolácie | |
povlaková hydroizolačná vrstva | |
nosná železobetónová doska |
Prvá odlepená dlažba sa objavila po cca troch rokoch od realizácie. Na požiadavku investora zhotoviteľ stavby dlažbu opravil - prilepil a zaškároval. Hneď na ďalší rok sa odlepenie dlažby zopakovalo. Naznačovalo to, že problém bude závažnejší. Zhotoviteľ sa rozhodol vykonať kontrolnú sondu do skladby podlahy. Vykonal ju v ploche, práve v mieste odlepenej dlažby. K veľkému prekvapeniu všetkých tu medzi vrstvami tepelnej izolácie z expandovaného polystyrénu a hydroizolačnej vrstve z asfaltového pásu našli súvislú hladinu vody (Obr. 2). Na spodnej strane tepelnoizolačných dosiek bolo nájdené bližšie nešpecifikované biologické napadnutie (Obr. 3).
/2/ Voda na vodorovné hydroizoláciu
/3/ Biologické napadnutie povrchu EPS
So zisteným výskytom vody súvisí samotné uvoľňovanie dlažby od podkladu – roznášacej vrstvy, tak aj rozvoj bližšie nešpecifikovaného biologického napadnutia.
Zhotoviteľ diela sa k zistenému stavu postavil čelom, poškodenie chcel odstrániť. Nález investora vyľakal, neváhal a najal si odborného zástupcu - autorizovaného inžiniera pre pozemné stavby. Vznikla otázka, ako na danú vodu a vlhkosť reagujú drevené prvky v nadväzujúcich stenových konštrukciách. Po krátkom dopisovaní si zástupca realizačnej firmy tiež najal erudovanejšieho zástupcu - znalca v odbore stavebníctva. Celá akcia tak nabrala na otáčkach predovšetkým v právnej rovine. Bolo to aj z dôvodu, že bol investor nútený časť domu vypratať a na nejakú dobu sa odsťahovať. Výsledkom zložitých rokovaní bola dohoda na odstránení všetkých porúch a uhradení všetkých nákladov, napríklad aj za ubytovanie rodiny mimo domova, zhotoviteľom domu.
Ako prvé bolo potrebné zistiť príčinu, prečo sa voda vôbec nachádzala v skladbe podlahy. Zástupca investora išiel po línii netesnej hydroizolácie. To ale zhotoviteľ odmietal. Natavenie asfaltovaných pásov predsa vykonával sám! Množstvo vody nad hydroizoláciou tiež nezodpovedalo hydrofyzikálnemu namáhaniu vzlínajúcej vody pri prezieravo umiestnenej hydroizolácii vo výške 150 mm nad okolitý terén (Obr. 4). Dohodlo sa podlahu a nadväzujúce konštrukcie rozoberať tak ďaleko, až sa narazí na nepoškodenú časť.
/4/ Schéma sokla
Demontáž vrstiev podlahy je vždy náročná. Tu o to komplikovanejšia, pretože v skladbe podlahy boli rozvody teplovodného vykurovania. Ako výhoda pre obnaženie potrubia sa ukázalo použitie poteru na báze síranu vápenatého (anhydrit). Ten totiž nebol tak súdržný oproti betónovému poteru, ľahkým poklepaním povolil (Obr. 5). Preto nebolo potrebné použitie mechanických zariadení typu búracích kladív a pod., ktoré by mohli narušiť nepoškodené časti objektu.
/5/ Demontáž anhydritového poteru
Rozoberanie ďalej pokračovalo na nadväzujúce obvodové steny. Potvrdili sa počiatočné obavy, že dôjde k zasiahnutiu nosných drevených prvkov. Boli napadnuté krycie OSB dosky, taktiež aj nosné stĺpy realizované z masívneho konštrukčného reziva (KVH). Rozsah napadnutia stien bol tým menší, čím väčšia bola vzdialenosť od kúpeľne (0br. 6 a Obr. 7). Toto zistenie bližšie určovalo miesto zdroja nechcenej vody.
/6/ Spodná časť steny
/7/ Pohľad na stenu v kúpeľni
Zhotoviteľ začal kontrolovať aj rozvody vody v dome. Z dôvodu, že si vyžiadal protokol o vykonanej tlakovej skúške u subdodávateľa. Dokument sa bohužiaľ nenašiel. Po odkrytí stien sprchovacieho kúta boli na odkrytom prívode teplej a studenej vody určenej pre napojenie batérie nájdené netesnosti. Taktiež väčší rozsah biologického napadnutia drevených prvkov okolitých stien priestoru sprchy signalizoval pôvod nechcenej vlhkosti (Obr. 8). Zhotoviteľ vodoinštalácie poškodenie uznal, všetky náklady na rekonštrukciu sa hradili z jeho poistky.
/8/ Pohľad do sprchovacieho kúta
Odkrytie napadnutých častí konštrukcií domu ukázalo celkový rozsah poškodenia. Bola napadnutá cca jedna štvrtina domu. Konečne sa teda mohlo pristúpiť k rekonštrukcii. Je potrebné spomenúť, že firma postupovala veľmi zodpovedne. Výmena nosných drevených prvkov prebehla na základe návrhu statika a tiež podrobného zisťovania ich hmotnostnej vlhkosti a napadnutia drevokaznými škodcami. Drevené prvky boli odrezané vždy minimálne 200 mm nad napadnutou časťou (0br. 9). Ponechané boli iba KVH hranoly, ktoré spĺňali podmienku maximálnej hmotnostnej vlhkosti do 15%. Ďalej bola doplnená tepelná izolácia (0br. 10) a pomocou systémových pások napojená parozábrana z fólie ľahkého typu (0br. 11).
/9/ Výmena a zosilnenie nosných drevených prvkov
/10/ Doplnenie tepelnej izolácie obvodových stien
/11/ Príprava pre napojenie parozábrany
Problémové sa ukázalo napojenie hydroizolácie spodnej stavby na demontované potrubia kanalizácie. Nebol tam dostatok miesta pre dokonalé opracovanie povlakovej hydroizolácie (Obr. 12 a Obr. 13). Firma to riešila hydroizolačnou stierkou. V prípade hydrofyzikálneho namáhania objektu vzlínajúcou vodou a aktuálnych podmienok na opracovanie bolo toto riešenie akceptovateľné.
/12/ Miesto po demontovanej vani
/13/ Prestup odpadového potrubia z vane hydroizoláciou
Nasledovala pokládka tepelnej izolácie podlahy z EPS a spätné položenie rozvodov podlahového kúrenia. Tie, vďaka šetrnému odstráneniu anhydritu, bolo možné znovu použiť (Obr. 14). Nepoškodenie rozvodov overila tlaková skúška. Všetko bolo zaliate anhydritom. Po jeho vyzretí bola položená nášľapná vrstva. Nasledovala aplikácia pohľadových prvkov obvodových stien a celkové vymaľovanie.
/14/ Obnažené rozvody podlahového kúrenia
Záver:
Rozsiahla rekonštrukcia domu trvala takmer tri mesiace. Prináša niekoľko podnetov na zamyslenie sa.
1. Predovšetkým pri drevostavbách je vykonanie tlakových skúšok všetkých rozvodov vody nevyhnutné.
2. Pre rozvody inštalácií sa oplatí pripravovať priestory, predsteny a dutiny, ktoré umožnia ľahkú kontrolu a prípadnú opravu. Ideálne by bolo upraviť dispozíciu tak, aby rozvody vychádzali z technickej miestnosti. Technická miestnosť by mohla mať zníženú úroveň vodorovnej hydroizolácie aj podlahy tak, aby sa voda pri poruche rozvodu nemohla rozliať v pôdoryse domu. Zvažovať možno aj kontrolnú šachtu v podlahe technickej miestnosti, ktorá umožní kontrolovať výskyt vody na zníženej vodorovnej hydroizolácie.
3. Aj keď v opísanom prípade nebola príčinou deštrukcie drevených konštrukcií porucha kúrenia, je treba si pripomenúť, že v krajinách, kde sa systém drevodomov uplatňuje už dlhší čas, sa najčastejšie využíva teplovzdušné vykurovanie.
[1] Vilášek, Jiří, Ing., Poškození podlahy a nosných stěn dřevostavby rodinného domu,
[2] Do slovenského jazyka preložil kolektív pracovníkov Atelier DEK SK.