Bezplatnú registráciu v programe DEKPARTNER je možné získať prístup k rozšírenej technickej podpore.
Príčinou výskytu vody na oceľových konštrukciách medzi dolným a horným plášťom strechy je pravdepodobne prenikanie vodnej pary parotesniacou vrstvou z asfaltovaného pásu, ktorý je perforovaný okolo závesov podhľadu a nedostatočné vetranie vzduchovej vrstvy. Voda potom steká po oceľových profiloch do styčníkov priehradovej konštrukcie.
Technik Atelieru DEK, pôsobiaci na pobočke v Brne, navštívil realizačnú firmu, aby jej poskytol technickú podporu pri riešení obnovy hydroizolácie strechy bazénovej haly /foto 01/, na ktorej mali byť použité značkové výrobky zo sortimentu spoločnosti Stavebnín DEK. Po obhliadke stavby sa ukázalo, že chybná hydroizolácia strechy nie je jediným slabým miestom konštrukcie strechy.
Na strechu sme sa dostali v momente, kedy realizačná firma začala s výmenou povlakovej hydroizolácie strechy. Dôvodom výmeny hydroizolačnej vrstvy boli vlhkostné poruchy v interiéri bazéna – odkvap vody do priestoru bazéna a vlhkostné mapy na podhľade. Povlaková hydroizolačná vrstva z asfaltovaných pásov, ktorá mala byť vymenená za novú hydroizoláciu na báze PVC-P, bola položená len na časť strechy. Zvyšok strechy je zakrytý pôvodnou drážkovanou krytinou /foto 02/. Stav pôvodnej hydroizolačnej vrstvy bol havarijný. Defekty boli zrejmé nielen v ploche strechy /foto 03/, ale aj pri odkvapoch /foto 04/. Výmena povlakovej hydroizolačnej vrstvy bola na prvý pohľad nutná.
Pred pokládkou hydroizolácie sme vykonali podrobný prieskum strechy. Bazénová hala je zastrešená dvojplášťovou pultovou strechou so sklonom cca 6°. Nosná konštrukcia strechy je tvorená oceľovou priestorovou priehradovou konštrukciou. Medzi horným a dolným plášťom je vytvorený priechodný priestor s revíznymi lávkami /foto 05/.
Horný plášť strechy je tvorený z drevených jednostranne debnených panelov o rozmere 3,3×3,3 m. Panely sú položené na horné styčníky priehradovej konštrukcie. Debnenie panelov je zrealizované z dosiek. Drevené prvky horného plášťa sú napadnuté drevokaznými hubami /foto 06, 07/, niektoré prvky sú mechanicky poškodené /foto 08/, čo lokálne spôsobuje nadmerný priehyb drevených panelov, resp. nerovnosť povrchu strechy /foto 09/.
Spodný plášť strechy je pripevnený na subkonštrukciu z oceľových valcovaných profilov, ktoré sú zavesené na dolné styčníky priestorovej priehradovej konštrukcie. V týchto miestach je zrejmá korózia oceľových prvkov /foto 10/.
Spodný plášť je tvorený ŽB prefabrikovanými dielcami s parotesniacou vrstvou z oxidovaného asfaltovaného pásu s hliníkovou vložkou a tepelnoizolačnou vrstvou z panelov na báze PUR /foto 11/.
Podhľad je realizovaný zavesenými perforovanými kovovými prvkami /foto 12/.
Celá skladba dvojplášťovej strechy v mieste s drážkovanou krytinou je znázornená na /obr. 01/.
Al krytina
drevená konštrukcia horného plášťa
vetraná vzduchová vrstva
tepelná izolácia PUR
oxidovaný asfaltovaný pás s Al vložkou
podhľad z perforovaných kovových prvkov
Obr. 01 | Skladba dvojplášťovej strechy v mieste s drážkovanou krytinou
Prenikanie vody takto poškodenou povlakovou hydroizolačnou vrstvou je zrejmé. K napadnutiu drevených prvkov v hornom plášti strechy drevokaznými hubami dochádza pri pravidelnom dotovaní vodou, keď dlhodobá vlhkosť dreva presahuje 18%.
Túto vlhkosť mohli drevené prvky dosiahnuť pri zatekaní nefunkčnou povlakovou hydroizoláciou. Aj v miestach strechy, kde krytinu tvorí drážkovaný plech, mohlo dôjsť k zatekaniu. Plechová krytina je totiž položená na nevhodnom malom sklone strechy.
Po preskúmaní celej konštrukcie strechy bolo nutné premýšľať aj nad ďalšími aspektami vlhkostných defektov v interiéri bazéna. Uvažujeme, že by povlaková hydroizolácia aj drážkovaná krytina tvorili spoľahlivú hydroizolačnú konštrukciu strechy. Potom by sa mohol pôvodný návrh skladby strechy, pozri /obr. 01/ javiť ako správny a funkčný.
Bolo dodržané obvyklé poradie jednotlivých vrstiev skladby a kvalita materiálov niektorých funkčných vrstiev, napr. tepelná izolácia na báze PUR alebo asfaltovaný pás s hliníkovou vložkou, bola v dobe vzniku strechy nadštandardná. Napriek tomu sme odporučili skladbu strechy komplexne posúdiť. Spojitosť parozábrany v miestach prestupov závesov spodného plášťa strechy môže byť problematická. Dimenzia vetracích otvorov medzi plášťami strechy môže byť nedostatočná.
Vznikla obava, že voda do konštrukcie nemusí prenikať len krytinou strechy, ale je možná aj kondenzácia na chladných častiach nosnej konštrukcie alebo v miestach dolných styčníkov priehradovej konštrukcie – navyše keďže horný plášť strechy nie je zateplený. Jedným z dôvodov týchto úvah bol aj raster vlhkostných máp na podhľade, ktorý približne odpovedal miestam koróziou napadnutných dolných styčníkov priehradovej konštrukcie /foto 13/.
Posúdenie strechy bazéna s prihliadnutím na ďalšie alternatívy namáhania konštrukcie vodou sa zatiaľ neuskutočnilo. Realizačná firma, ktorej sme zaisťovali technickú podporu, bola objednaná len na výmenu krytiny strechy v časti s povlakovou hydroizoláciou. Defekty hydroizolačnej vrstvy boli tak zjavné, že sa investor rozhodol prednostne odstrániť tieto defekty.
Čiastočná oprava strechy, ktorou bola výmena povlakovej hydroizolačnej vrstvy však vyžadovala spoľahlivý podklad pre kotvenie, ktorým však degradované drevené prvky horného plášťa neboli. Preto sa dohodlo, že v rámci realizovanej opravy musí byť spoločne s hydroizoláciou vymenená aj drevená konštrukcia horného plášťa. Návrh drevených profilov, rebrových panelov a záklopu bol predmetom statického posudku spracovaného v Atelieri DEK [1].
Oprave predchádzala postupná demontáž drevených panelov horného plášťa spolu s pôvodnou krytinou /foto 14/. Pôvodné panely boli priebežne nahradzované novými panelmi /foto 15/ s dimenziou podľa statického posudku [1]. Na panely bola položená separačná vrstva z textílie FILTEK 300 a hydroizolačná vrstva z mechanicky kotvenej PVC-P fólie ALKORPLAN 35176 /foto 16/. Vzhľadom na spôsob stabilizácie hydroizolačnej vrstvy kotvením bolo ďalej nutné riešiť smer pokládky fólie s ohľadom na nejednotnú orientáciu dosiek podkladu. Rady kotiev nesmú byť v jednej doske debnenia.
Zmienená oprava strechy prebehla na jeseň. Bezprostredne po oprave počas mrazov v decembri bolo možné opäť pozorovať vlhkostné poruchy v podhľade stropu a to aj pod miestami s vymenenou povlakovou hydroizolačnou vrstvou. Vlhké škvrny na podhľade sa objavovali v pravidelnom rastri v miestach dolných styčníkov nosnej oceľovej konštrukcie /foto 17/. Na nosnej oceľovej konštrukcii medzi horným a dolným plášťom bolo možné pozorovať výrazné množstvo kondenzátu /foto 18, 19/.
Je veľmi pravdepodobné, že sa potvrdili naše predpoklady: obnova povlakovej hydroizolácie riešila síce závažné nedostatky konštrukcie strechy, ktoré sú však len čiastočné. Príčinou výskytu vody na oceľových konštrukciách medzi dolným a horným plášťom strechy je pravdepodobne prenikanie vodnej pary parotesniacou vrstvou z asfaltovaného pásu, ktorý je perforovaný okolo závesov podhľadu a nedostatočné vetranie vzduchovej vrstvy. Voda potom steká po oceľových profiloch do styčníkov priehradovej konštrukcie.
Pre uspokojivú prevádzku bazéna a stav konštrukcie bude nutné opravu strechy komplexne doriešiť, prípadne vrátane návrhu VZT. Princípy vlhkostného chovania sa striech nad bazénovými priestormi a komplexné riešenie ich charakteristických defektov sme popísali už v skorších číslach časopisu DEKTIME (02|2009, Špeciál 01|2008, Špeciál 01|2007).
[1] Statický návrh horného plášťa dvojplášťovej plochej strechy, Ing. Jiří Skřipský
(DEKPROJEKT s.r.o.),
[2] KOKTA, Robert, Ing. Oprava hydroizolace střechy nad bazénem
[3] Foto: Ing. Robert Kokta a Ing. Jan Ruman (Rubest s.r.o)