Bezplatnú registráciu v programe DEKPARTNER je možné získať prístup k rozšírenej technickej podpore.
Revitalizácia a zníženie spotreby energie bytových panelových domoch je trendom poslednej doby. Na príklade z praxe Znaleckého ústavu DEKPROJEKT si ukážeme jedno pochybenie, ktoré spôsobuje na revitalizovanom objekte poruchy.
Revitalizácia a zníženie spotreby energie bytových panelových domoch je trendom poslednej doby. Na príklade z praxe Znaleckého ústavu DEKPROJEKT si ukážeme jedno pochybenie, ktoré spôsobuje na revitalizovanom objekte poruchy.
Poruchy
V byte pod strechou sa na severnej štítovej stene objektu v zimnom období objavujú vlhké a neskôr aj plesnivé škvrny – pozri obr. 03 a obr. 04.
Prieskum
Pre zistenie povrchových teplôt v mieste poruchy bolo vykonané termovízne meranie a pre zistenie stavu konštrukcií a skladieb bola realizovaná sonda do skladby plochej strechy a atiky nad problematickými miestami.
Termovízne meranie
Na obrázku obr. 05 a obr. 06 sú vybrané snímky z merania povrchovej teploty v jednotlivých miestnostiach pod stropom (v miestach s viditeľnými poruchami). Ide vždy o termovízny snímok z bodového teplomeru (vrátane uvedenia povrchovej teploty) a snímok z termovíznej kamery (zachytenie rozsahu teplotných oblastí).
Parametre počas merania: exteriér: 3 °C; interiér: nad 25 °C, vlhkosť 53 %.
Prieskum strechy
Posúdenie príčiny poruchy
Vzhľadom k tomu, že skladba strechy bola celá suchá a na hydroizolácii z fólie neboli nájdené žiadne netesnosti, bola ako príčina poruchy vylúčená kondenzácia v skladbe strechy a zatekanie.
Kondenzácia vody na studenom povrchu v interiéri
Rozbor termovízneho merania
Termovízne meranie preukázalo, že v niektorých kútoch dochádza na vnútornom povrchu k poklesu povrchovej teploty pod rosný bod. Je potrebné ale uviesť, že v byte v dobe merania bola vyššia vlhkosť ako predpokladá norma pre navrhovanie tepelno-technických parametrov konštrukcií (predpoklad: 20 °C, vlhkosť 50 %; v byte bolo namerané: 25 °C, vlhkosť 53 %; obsah vlhkosti vo vzduchu pri nameraných parametroch po prevedení na návrhovú teplotu: 20 °C podľa p-v diagramu vychádza cca 65 %).
Výpočtové posúdenie detailu
Pre posúdenie kondenzácie na studenom povrchu bolo okrem termovízneho merania realizovaných niekoľko výpočtových 2D posúdení detailu okraja strechy. Detail bol posúdený v štyroch variantoch:
Uvažované návrhové podmienky:
Vyhodnotenie (2D detail)
Záver
K vlhkostným prejavom v byte pod strechou dochádza vplyvom kondenzácie interiérovej vzdušnej vlhkosti na studených povrchoch v styku stropu a stien. Nízke teploty týchto povrchov sú spôsobené nedostatočným zateplením atiky na streche. Mieru kondenzácie zvyšuje vyššia vlhkosť vzduchu, spôsobená užívaním bytu. Ku kondenzácii by dochádzalo aj pri návrhových parametroch vnútorného vzduchu.
Uvedený príklad z praxe našich špecialistov ukazuje, aké dôležité je pri návrhu zateplenia objektov riešiť aj správny návrh zateplenia všetkých detailov objektu tak, aby zateplenie objektu bolo súvislé s vylúčením negatívneho vplyvu tepelných mostov.
[1] Ing. MAŘÍK Radim, Ing. ŽIDEK Ondřej – Drobná, ale významná chyba v zateplení bytového domu, Dektime 2017, preklad a úprava Atelier DEK SK.
[2] Obrázok prevzatý z Google StreetWiev.
[3] STN 73 0540-3/Oa Tepelná ochrana budov. Tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Časť 3: Vlastnosti prostredia a stavebných výrobkov, dátum vydania 04/2020.